Změna velikosti písma

Drobečková navigace

Úvod > O obci > Rekreace > Cyklostezky v okolí

Cyklostezky v Trstěnicích a v okolí.

Přes Trstěnice, nebo v jejich okolí prochází několik značených cyklostezek.  Aby návštěvníci naší obce nemuseli trasy těchto cyklostezek vyhledávat na internetu, nebo shánět tištěné mapy, zjednodušili jsme jim to a níže se na všechny cyklostezky, které přes Trstěnice vedou, můžete podívat:

Páteřní cyklostezka krumlovsko-jevišovicko:

Páteřní cyklostezka Krumlovsko - Jevišovicko vznikla iniciativou místní akční skupiny Živé pomezí Krumlovsko - Jevišovicko v partnerství s mikroregionem Moravskokrumlovsko, Svazkem obcí sever Znojemska, Dobrovolným svazek obcí Jevišovicka, Svazkem obcí při formanské cestě a městysem Višňové. Cílem projektu je podpora cestovního ruchu, zvýšení atraktivity regionu a iniciace rozvoje ekonomických aktivit.

Zelený koridor se s maximálním úsilím vyhýbá frekventovaným komunikacím, propojuje významná sídla a turistické cíle. Stezka prochází pahorkatinou s úseky nečekaných a unikátních výhledů do otevřené nížinné části jižní Moravy. Převážná část úseků vede zemědělskou krajinou s oázami nevelkých lesních celků, krajinou nezatíženou průmyslem, hustým osídlením, dopravou a cestovním ruchem. Území severního Znojemska již není typickou vinohradnou krajinou, v jižních částech se však najde několik vinic a stejně tak skvělých vinařů. Průtah severním Znojemskem dává možnosti objevovat zajímavé a prastaré území. Charakter území dává možnost úniku z přebujelých urbanizovaných měst, možnost svobody, pohybu a objevování málo známých míst.

Cyklostezka je značená z místa Zálesí, okres Znojmo, po Němčičky, okres Brno - venkov. Její celková délka bez navazujících úseků a propojení je přibližně 83 km.

Navazující úseky jsou:

Ve směru Cornštejn, Greenway Praha - Vídeň: Uherčice - Zálesí, cyklotrasa 5007. Z trasy č. 48 Greenway Praha - Wien v Uherčicích je nutno pokračovat po trase č. 5007 směrem na Cornštejn a Zálesí, dále pokračuje již po značené stezce.

Ve směru Brno, Greenway Brno - Vídeň: Němčičky - Rajhradice, cyklotrasa 404 (Brněnská vinařská stezka), Rajhradice - Brno, Greenway Krakow - Morava - Wien

mapa cyklostezky

Znojemská vinařská stezka

Znojemská vinařská stezka začíná v Moravském Krumlově. Severní část stezky vede většinou po klidných silnicích, nejvýznamnější vinařskou obcí této části podoblasti jsou Olbramovice. Malovaný sklepní komplex, vinařské experimenty, stylové ubytování i výbornou domácí kuchyni nabízí Markovy vinné sklepy. Nedaleké rodinné vinařství Matoušovi sází spíše na tradici a domácí atmosféru vinařských i ubytovacích služeb.

Na své další pouti střídá stezka silnici s atraktivními terénními úseky, zajímavou zastávkou je město Miroslav se zámkem a židovským hřbitovem. S blížícím se Znojmem přibývají vinice a známá vinařská střediska. Malebné Višňové, které je známé velkou zahradou se zámkem, cyklopenzionem a nabídkou ochutnávek vína, Horní Dunajovice se šikmou kostelní věží a prvotřídní vinařskými tratěmi a Prosiměřice s rozsáhlými chodbami Křížového sklepa, který zde vybudovali v polovině 18. století jezuité. V Prosiměřicích se trasa stezky rozdvojuje, východní větev směřuje přes Práče, Lechovice, Božice a Hrušovany nad Jevišovkou do Hrabětic, aby se v lesíku za obcí napojila na páteřní Moravskou vinařskou stezku. Jihozápadní větev se vydává ke hradbám královského města Znojma s nepřebernou nabídkou turistických a vinařských zajímavostí.                        

Ze Znojma  stezka pokračuje směrem na jihovýchod a přes Mašovice a Podmolí vstupuje do Národního parku Podyjí. V souběhu s Greenways Praha-Vídeň kopíruje meandry řeky Dyje a sleduje romantickou přírodní scenérii parku. Nenechte si ujít návštěvu ochutnávkového stánku společnosti Znovín na úpatí vinice Šobes, kde se podávají vína pocházející z této legendární viniční trati. Cestou do Šatova, kde jižní větev Znojemské vinařské stezky končí, musíte překonat visutou lávku přes Dyji a stoupání, jehož vrchol vás odmění širokým výhledem do kraje s dominantou ojedinělého kostela sv. Wolfganga v nedalekých Hnanicích. Nad Šatovem využijte propojenosti vinařských stezek a výlet zakončete krátkým sjezdem Moravské vinné stezky do obce. Její větší část je památkově chráněnou zónou venkovské architektury a mezi sklepní stavby zdejší kolonie patří i ojedinělé podzemí Malovaného sklepa. Milovníky vojenské historie určitě zaujme naučná stezka těsně před vjezdem od obce, která mapuje předválečné opevnění Šatova s ukázkou vybavení bunkrů a dobové vojenské techniky.

mapa cyklostezky

Cyklookruh Mikroregionem Moravia:

Cyklostezka s názvem "Cyklookruh mikroregionem Moravia" byla vybudována v roce 2007 a velký podíl na jejím vzniku měla Skupina ČEZ. Okruh měří necelých 45 km a prochází všemi obcemi mikroregionu Moravia.  Celá trasa je vhodná jak pro horská tak pro trekingová kola. Vítáni jsou především milovníci vína, i když konzumaci lze doporučit vždy až v cíli. Cyklostezka Mikroregionem Moravia vede malebným krajem vinic, vinných sklepů. Cestou si prohlédnete  Tvořihráz, Žerotice, Džbánice, Trstěnice, Višňové, Horní Dunajovice nebo Výrovice. Z Tvořihráze trasa vede polní cestou údolím řeky Jevišovky, po které dojedete kolem skal do obce Výrovice. Zde čeká největší stoupání na okruhu.  Po vystoupání kopce se při pohledu vlevo nachází přírodní památka Výrovické kopce – zařazená do systému Natura 2000. Prudkým sjezdem se dostanete zpět do campu Výr, odkud pokračujete do Horních Dunajovic. První zmínky o obci jsou z roku 1350. Místní zajímavostí je kostel Nejsvětější trojice s farou. Kostel má údajně nejšikmější věž u nás. Ze vsi je nedaleko k vodní nádrži Výrovice na řece Jevišovce, která slouží především k rekreaci návštěvníků z blízkého i dalekého okolí. Vracíme se zpět, abychom si prohlédli původně gotickou vodní tvrz, přestavěnou v 19. st. na sýpku. Na návsi je vystaven historický vinařský lis. Další zastávkou je Višňové – velká vinařská obec a v r. 1775 centrum selského povstání. Dominantou je anglický park z 19.st. se vzácnými dřevinami, který obklopuje barokní empírově upravený zámek. Před zámkem jsou rozmístěny sochy antických bohů. Zámek dnes není přístupný, sídlí zde výchovné zařízení pro mládež. Za alespoň krátkou zastávku stojí i další vesničky s malebnými kostelíky, ze kterých dýchá historie i vinné sklípky, které lákají návštěvníky k ochutnání voňavého lahodného moku. Cestu po cyklookruhu lze zahájit v kterékoli obci, část trasy je totožná s moravskou vinařskou stezkou.

mapa cyklostezky